fallback

Констанцио: Политиката на Тръмп може да навреди на износа на Европа

Финансовите пазари залагат все повече на икономически растеж откакто Доналд Тръмп бе избран за президент на САЩ миналата седмица

22:32 | 14.11.16 г. 31

Финансовите пазари залагат все повече на икономически растеж, откакто Доналд Тръмп бе избран за президент на САЩ миналата седмица, но американският протекционизъм и местните политически рискове може да навредят на Европа. Това заяви вицепрезидентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Витор Констанцио в понеделник.

Американските и европейските акции поскъпват, а цените на облигациите спадат, тъй като инвеститорите очакват администрацията на Тръмп да засили растежа и инфлацията, намалявайки данъците и увеличавайки разходите, посочва Ройтерс.

Констанцио обаче подчерта, че обещанието на Тръмп да постави „Америка на първо място“ може да навреди на износа на Европа и на развиващите се пазари и да захрани „политически рискове“ - вероятен намек за възхода на евроскептичните и националистически партии в страните от еврозоната.

„Трябва да бъдем внимателни при оформянето на прибързани, положителни заключения от тези пазарни развития, тъй като не е задължително те да показват, че световната икономика ще ускори възстановяването си с по-висок растеж“, каза представителят на ЕЦБ във Франкфурт.

„Засега тези развития сочат за ръст на икономическия растеж в САЩ, но в контекста политика тип „Америка на първо място“, допълни Констанцио.

Той повтори прогнозата си, че икономиката на еврозоната ще продължи да се възстановява, а инфлацията ще се ускори „много над 1%“ до следващата пролет от 0,5% сега.

Това обаче ще се случи, ако „потенциалните отрицателни ефекти от сегашната световна несигурност“ не се материализират, предупреди той, призовавайки за „по-експанзионистични“ икономически политики в подкрепа на растежа.

„Редица политически рискове наистина може да наложат икономически шокове“, каза Констанцио.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:36 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още